Jakub Regulski

Jakub Regulski - Blog.
Jakub Regulski – zdjęcie profilowe
Jakub Regulski
Expert ds. OPEX i LEAN

Lex Sygnalista - ochrona prawna sygnalistów

Jakub Regulski opisuje, na czym polega ochrona prawna Sygnalistów Ochrona prawna sygnalistów (ilustracja – Jakub Regulski)

Sygnalista to nowy podmiot, który pojawił się stosunkowo niedawno w Polskim porządku prawnym na skutek rządowego projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa upublicznionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dnia 18 października 2021. Obywatelski projekt ustawy o ochronie sygnalistów opracowały także: Fundacja Batorego, Instytut Spraw Publicznych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, do której dołączyła Fundacja „Akademia Antykorupcyjna” oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Czytaj także >> Kto stoi za hejterskim atakiem na Jakuba Regulskiego?

Prawo Europejskie już od dawna gwarantuje ochronę Sygnalistów dzięki przyjętym przez Parlament Europejski specjalnym rezolucjom w sprawie „roli demaskatorów w ochronie interesów finansowych UE (2016/2055(INI)) „ z dnia 14 lutego 2017 roku oraz „uzasadnionych środków ochrony sygnalistów działających w interesie publicznym podczas ujawniania poufnych informacji posiadanych przez przedsiębiorstwa i organy publiczne (2016/2224(INI))” z dnia 24 Października 2017 roku. Na całym świecie istnieje wiele przykładów ustawodawstwa dotyczącego ochrony Sygnalistów między innymi w Holandii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, RPA, Australii, Japonii. W Stanach Zjednoczonych istnieje nawet specjalnie powołana instytucja zajmująca się ochroną sygnalistów o nazwie - „National Whistleblower Center”.

<< Strona główna